Dachshund

I ashtuquajturi qen badger pasi përdorej gjatë gjuetisë për badgers.

Dachshund është një qen i vogël me një formë trupore shumë të dallueshme. Këmbët e shkurtra dhe trupi i gjatë e bëjnë këtë qen me të vërtetë të veçantë në mesin e racave të tjera të qenve. Megjithëse dachshundët e vegjël mund të jenë pak kokëfortë dhe me kënaqësi do të përdorin inteligjencën e tyre për të arritur çfarëdo qëllimi që duan.

icon

Vendi i origjinës:

Gjermani
icon

Klasifikimi FCI:

Grupi IV, Seksioni 1, Dachshunds
icon

Temperamenti:

Argëtues, i zgjuar, kokëfortë, i përkushtuar, aktiv, i guximshëm
icon

Ngjyra:

E zezë, e zezë dhe bezhë, çokollatë, krem
icon

Pesha:

Nga 7,5 në 14 kg
icon

Lartësia:

Mashkull: 37- 47 cm, Femër: 35-45 cm
icon

Jetëgjatësia:

Nga 12 në 16 vjet

Këlyshët Dachshund

Dachshunds janë inteligjentë, të zgjuar por kokëfortë. Këlyshët Dachshund kanë nevojë për një trajner të qëndrueshëm. Dachshunds gëzojnë pavarësinë e tyre, kështu që jini të durueshëm, veçanërisht në fillim të trajnimit tuaj. Qentë e kësaj race mund të mësojnë mjaft shpejt dhe lehtë të përshtaten me rregullat e reja. Mos harroni të socializoni dachshund-in tuaj sa më shpejt që të jetë e mundur, në mënyrë që qeni juaj të mësojë se si të veprojë me kafshë dhe njerëz të tjerë. Dachshunds kanë një instinkt të fortë gjuetie, kështu që krijimi i lidhjeve me kafshë më të vogla që përndryshe do të ishin pre e tyre mund të jetë një sfidë. Në vitin e parë të jetës së tyre, këlyshët kalojnë një fazë të rritjes së shpejtë, prandaj sigurohuni që t'i jepni qenit tuaj një dietë të shëndetshme që do të mbështesë zhvillimin e tij.

Ushqimi i dachshund

Dachshunds zakonisht kanë oreks të madh, kështu që pa kontrollin e porcioneve, ata mund të shtojnë peshë në cdo kohë. Zgjidhni një dietë të ekuilibruar dhe të plotë për qenushin tuaj që do ta furnizojë me sasinë e duhur të energjisë dhe lëndëve ushqyese. Asnjëherë mos e teproni dhe ushqeni qenin tuaj në një orar. Ushqimi ad libitum nuk është zgjidhja më e mirë për qentë me oreks të konsiderueshëm, të cilët mund të përfundojnë duke ngrënë ushqime gjatë gjithë ditës. Kushtojini vëmendje ushqimeve që i jepni qenit tuaj. Zgjidhni ëmbëlsira me përbërës të pastër dhe të thjeshtë, mundësisht natyral. Ndërsa zgjidhni ushqimin e qenit tuaj, merrni parasysh madhësinë dhe moshën. Lloji i dietës përcaktohet gjithashtu nga niveli i aktivitetit të qenit tuaj.

Rekomandohet për të rriturit Dachshund:

Optimal Mini | Ushqim i plotë për qentë e rritur aktivë të racave të vogla

Optimal Mini është i përshtatshëm për racat e vogla me kërkesa më të larta energjie. Madhësia e kroketave është përshtatur për nofullat e racave të vogla dhe shumë të vogla për të mbështetur pastrimin mekanik të dhëmbëve.
energy_plus
Energji +
immune_system
Sistemi imunitar
Madhësia e racës: Rracë e vogël
Proteina: 29.0% (80% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 18.0%
Kontrolloje

Përshkrimi

Këta qen të veçantë me këmbë të shkurtra dhe bust të gjatë janë një racë qensh kokëfortë dhe të pavarur. Dachshunds dinë të përdorin inteligjencën dhe zgjuarsinë e tyre për të arritur çdo qëllim që duan, kështu që ata kanë nevojë për një pronar të qëndrueshëm dhe trajnim të duhur.

Origjina

Në histori, dachshunds kanë qenë gjithmonë shoqërues të njerëzve fisnikë dhe të pasur. Midis pronarëve të famshëm dachshund, kemi Napoleon Bonapartin, të cilit i pëlqente të pikturohej me shokët e tij qenushë. Dachshunds ishin zakonisht qen gjuetie, por me kalimin e viteve, ata mbaheshin kryesisht si miq dhe shoqërues. Wilhelm II i Gjermanisë madje kishte ndërtuar një monument për të përkujtuar dachshund-in e tij të preferuar, Mbretëresha Elizabeth II ka programin e saj të mbarështimit ku kryqëzon dachshunds me corgis. Shumë artistë mbanin dachshunds si shoqërues të tyre. Pablo Picasso u fotografua me kënaqësi me dachshundin e tij dhe Andy Warhol shtoi imazhe të qenve të tij në shumë pjesë të punës së tij.

Pamja

Forma e veçantë e trupit të Dachshunds definitivisht i dallon qentë e kësaj race nga të tjerët. Qentë e kësaj race kanë këmbë të shkurtra dhe një bust të zgjatur. Pavarësisht nga gjymtyrët e tyre më të shkurtra, ata janë mjaft të shkathët dhe të shpejtë. Ata kanë koka trekëndore me veshë të mëdhenj, të varur. Tifozët e kësaj race janë magjepsur tërësisht nga sytë e thellë dhe të zgjuar të dachshunds që shumë qen të kësaj race dihet se i përdorin në avantazhin e tyre.

Sjellja

Edhe pse Dachshunds janë racë e pavarur e qenve, nuk do të thotë se ata nuk gëzojnë shoqërinë e pronarëve të tyre. Qentë e kësaj race duan të kalojnë kohë me familjen e tyre njerëzore dhe u pëlqen të jenë në qendër të vëmendjes. Dachshunds nuk janë qentë tuaj tipikë, ata duan të jenë aktivë dhe kanë nevojë për dozën e tyre ditore të stërvitjes, përndryshe, ata mund të shfaqin disa sjellje destruktive. Aktiviteti fizik mund të ndihmojë gjithashtu për të mbajtur qenin tuaj në formë të mirë dhe për të mbajtur peshën optimale të trupit. Dachshunds nuk e pëlqejnë mërzinë, ndaj ofroni atyre aktivitete argëtuese dhe lodra.

Kërkesat

Për shkak të bustit të tyre jashtëzakonisht të gjatë, dachshundët janë të prirur ndaj problemeve të shtyllës kurrizore, veçanërisht sëmundjes së diskut ndërvertebral (IVDD). Rreziku i lëndimit mund të rritet nga obeziteti, kërcimi ose stërvitja intensive, të cilat të gjitha vendosin tendosje më të madhe në rruaza. Ruajtja e peshës optimale të trupit dhe mbajtja aktive e dachshund-it tuaj është jetike për shëndetin e qenit tuaj. Rreziku i lëndimit mund të rritet edhe më shumë nëse qeni juaj duhet të ngjisë rregullisht shkallët. Nëse jetoni në një kat të lartë, mundohuni ta mbani qenin tuaj kur ngjitni shkallët.

Kujdesi ditor

Dachshunds nuk kërkojnë një rutinë të ndërlikuar kujdesi. Ju duhet vetëm një dorezë gome për krehje që do t'ju ndihmojë të hiqni qafe qimet e vdekura. Pas një banje thajini plotësisht veshët e qenit tuaj - një kanal veshi i lagësht është një mjedis që ndihmon për zhvillimin e baktereve që mund të çojnë në infeksione. 

Produkte perfekte për Dachshund:

5 300,00 Lekë

Valp Mini, 2 kg | Ushqim i thatë që mbështet nevojat e zhvillimit të këlyshëve të racës së vogël

Përmbajtja e lartë e proteinave dhe yndyrave për një rritje optimale & intensive

2 800,00 Lekë

Optimal Mini, 2 kg | Ushqim i thatë për qentë trupvogël, pa gluten, i krijuar për të plotësuar nevojat e larta për energji

Përmban nivele optimale të proteinave dhe yndyrave për të ndihmuar në ruajtjen e masës së tendosur të muskujve

2 700,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.