Cocker Spaniel

Qnush që i  pëlqen të luajë në ujë

Coker Spaniel është një racë e mesme qensh që i përkasin grupit të qenve gjuetarë  dhe zbulues. Fillimisht edukuar si qen gjuetie, për të trembur zogjtë. Coker spaniel është një racë qensh me madhësi mesatare nga grupi i gjuetarëve dhe qenve të ujit. Edukuar kryesisht si qen gjuetie.

icon

Vendi i origjinës:

Britania e Madhe
icon

Klasifikimi FCI:

Grupi VIII, Seksioni 2, Retrievers
icon

Temperamenti:

I dashur, miqësor, lozonjar, i besueshëm, i bindur, i qetë
icon

Ngjyra:

E zezë, e kuqe, e artë, çokollatë, e zezë e djegur, kafe e djegur
icon

Pesha:

Femra: 12–15 kg, Mashkull: 13–16 kg
icon

Lartësia:

Femra: 36–41 cm, Mashkull: 38–43 cm
icon

Jetëgjatësia:

nga 12 në 15 vjet

Këlyshët Cocker Spaniel

Megjithëse coker spaniel është një qen lozonjar dhe i shoqërueshëm, ai mund të jetë pak kokëfortë dhe trajnimi i këlyshëve mund të përbëjë paksa sfidë. Jini të durueshëm dhe mos u dorëzoni nëse në fillim nuk do të shihni ndonjë rezultat. Duhet të jeni të qëndrueshëm, por jo të rreptë kur punoni me këlyshët coker spaniel. Spanielët kanë një dëshirë të zhvilluar fort për të kënaqur pronarin, gjë që mund të jetë vërtet e dobishme gjatë stërvitjes me këlyshët e spanielit. Gjithmonë mbani mend të shpërbleni qenin tuaj për komandat ose ushtrimet e ekzekutuara siç duhet. Lavdëroni dhe përkëdhelni qenin tuaj dhe mos harroni të ofroni një ushqim të lehtë si shpërblim. Snacks Bravo janë një trajtim i mrekullueshëm për stërvitje, pasi mund t'i copëtoni lehtësisht në copa më të vogla.

Ushqimi i Cocker Spaniel

Coker Spaniel është një qen me një oreks të madh, kështu që zgjedhja e ushqimit të duhur nuk duhet të jetë shumë problematike. Ushqimi i thatë dhe i lagësht i qenve do të funksionojë mirë për një spaniel. Oreksi i pakontrolluar në këtë racë qensh mund të rezultojë në mbipeshë dhe obezitet, kështu që monitoroni marrjen e ushqimit të qenit tuaj dhe mos e teproni. Racat e qenve të njohura për oreksin e tyre nuk duhet të ushqehen kurrë ad libitum. Ushqeni qenin tuaj sipas një orari, mundësisht dy deri në tre herë në ditë. Ndani pjesën e rekomanduar të ushqimit në vakte më të vogla dhe ushqeni ato në orët e caktuara. Mos e ushqeni qenin tuaj ndërmjet vakteve të rregullta dhe nëse i jepni qenit tuaj ndonjë ëmbëlsirë, kushtojini vëmendje listës së përbërësve dhe sasisë së ushqimeve që i jepni.

Rekomandohet për të rriturit e Coker Spaniel:

Prima Plus | Ushqim i plotë dhe i ekuilibruar për qentë e rritur për t'i mbajtur ata në formë dhe të imët

Prima Plus është i përshtatshëm për qentë me kërkesa normale ose të ulëta për energji. Shtimi i vitaminës C, përmbajtja e moderuar e yndyrës dhe kalorive do ta mbajë qenin në formë dhe do të parandalojë obezitetin.
l_carnitine
L=Carnite
mobility
Lëvizshmëri
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 22.5% (60% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 10.0%
Kontrolloje

Optimal Mini | Ushqim i plotë për qentë e rritur aktivë të racave të vogla

Optimal Mini është i përshtatshëm për racat e vogla me kërkesa më të larta energjie. Madhësia e kroketave është përshtatur për nofullat e racave të vogla dhe shumë të vogla për të mbështetur pastrimin mekanik të dhëmbëve.
energy_plus
Energji +
immune_system
Sistemi imunitar
Madhësia e racës: Rracë e vogël
Proteina: 29.0% (80% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 18.0%
Kontrolloje

Përshkrimi

Cocker spaniel është një racë qensh të gjallë dhe argëtues. Spanielët janë një racë e butë qensh që tenton të krijojë marrëdhënie të ngushta me familjen e tyre. Qentë e kësaj race janë mjaft aktivë dhe inteligjentë, kështu që mësimi i komandave nuk është një sfidë shumë e madhe.

Origjina

Filozofi grek Ksenofon ka shkruar për qentë e tipit spaniel. Paraardhësit e spanielit dihej se vdisnin në një pozë tipike, të njohur si jakë në këmbë. Nga fundi i shekullit të 16-të, spanielët u bënë të njohura në Ishujt Britanikë. Pikërisht atëherë filloi mbarështimi i tyre me ndarjen në qen që punonin në tokë dhe në ujë. Me kalimin e viteve, në fermat e mbarështimit u dalluan lloje të tjera të tij, të destinuara për gjueti kafshësh të tjera ose punë në kushte të ndryshme. Paraardhësi i menjëhershëm i racës është spanieli i zi i quajtur Obo, i lindur në 1879. Pronari i qenit, James Farrow, e regjistroi emrin Obo si një pseudonim mbarështues. Në vitin 1902, u krijua klubi i racës coker spaniel dhe përshkrimi i standardit të racës, i cili është ende i vlefshëm sot.

Pamja

Cocker spaniel është një qen me një ndërtim mjaft harmonik. Coker spaniel ka një formë shumë proporcionale dhe ka një shtresë të lëmuar dhe të mëndafshtë. Spanielët kanë koka me kafka të zhvilluara mirë dhe surrat katrorë të mbuluar me veshë të ulët dhe të mbuluar me veshë flokë të gjatë. Coker spaniel ka sy të plotë dhe të rrumbullakët, të errët dhe zakonisht korrespondojnë me ngjyrën e palltos. Qentë e kësaj race kanë trup të fortë dhe kompakt, gjoks të thellë dhe këmbë të drejta e të forta.

Sjellja

Cocker spaniel është një racë e qenve entuziastë dhe energjikë. Është një shoqërues i shkëlqyeshëm për një pronar aktiv. Spanielët janë kureshtarë, të guximshëm dhe duan të luajnë. Qentë e kësaj race janë shumë të shoqërueshëm - u pëlqen të kalojnë kohë në shoqërinë e pronarëve të tyre. Ata pëlqejnë të luajnë me fëmijët, por shkojnë më së miri me fëmijët më të mëdhenj. Ata krijojnë lehtësisht lidhje me qen dhe kafshë të tjera. Spanielët janë qen roje të përsosur, pasi reagojnë ndaj tingujve më të vegjël. Coker spanielët mund të përshtaten shpejt me mjedisin ose rutinat e reja, kështu që ata janë miq të shkëlqyer në udhëtim.

Kërkesat

Spanielët duan të notojnë dhe të kalojnë kohë brenda dhe rreth ujit. Mbani një sy në qenin tuaj kur jeni në afërsi të ujit, veçanërisht me ato vende që nuk jeni ende të njohur. Mos harroni të thani veshët e qenit tuaj pas çdo noti ose banje - një kanal veshi i ngrohtë dhe i lagësht krijon një mjedis të përsosur për rritjen e baktereve që mund të çojnë në infeksione.

Kujdesi ditor

Cocker spanielët njihen për rënjen e madhe të qimeve gjatë pranverës dhe vjeshtës dhe zakonisht kërkojnë larje të përditshme. Pas sezonit të rënjes së qimeve, mund të veproni duke e larë spanielin tuaj një herë në javë. Gjatë larjes, kushtojini vëmendje putrave dhe sqetullave të qenve tuaj - këto janë vendet ku ngatërrimet e qimeve formohen më shpejt. Spanielët kërkojnë prerje dhe rregullim konstant të flokëve.

Produkte perfekte për Coker Spaniel:

Prima Plus, 15 kg | Ushqim mirëmbajtës për qen me përmbajtje të moderuar yndyre dhe kalorish

Me L-carnitine e cila ndihmon në menaxhimin e yndyrnave në metabolizëm

10 400,00 Lekë

Valp Farm | Ushqim i thatë i plotë për këlyshët me ndjeshmëri dhe intolerancë tretëse

Me taurinë për të mbështetur zemrën e shëndetshme gjatë periudhës së rritjes

0,32 Lekë

0,39 Lekë

Këshillë

Sensitive Digest, 2 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

3 000,00 Lekë

Këshillë

Sensitive Ocean Care, 12.5 kg | Recetë pa gluten, me një burim të vetëm proteinash shtazore

Me acide yndyrore omega, për të pasur lëkurë të ushqyer dhe një gëzof me shkëlqim

11 500,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.