Chihuahua

Raca më e vogël e qenve

Chihuahua është raca më e vogël e qenve dhe një simbol kombëtar i Meksikës. Këta qen u emëruan sipas shtetit meksikan të Chihuahua dhe janë ndër racat më të vjetra të Amerikës.

iconVendi i origjinës:

Meksikë

iconKlasifikimi FCI:

Grupi 9 Qentë shoqërues dhe lodër, Seksioni 6 Chihuahueño.

iconTemperamenti:

I gjallë, i përkushtuar, vigjilent, i guximshëm, i shpejtë

iconNgjyrat:

Çdo variacion ngjyrash i mundshëm - i ngurtë, i shënuar ose i spërkatur

iconPesha:

1,8-2,7 kg

iconLartësia:

15–25 cm

iconJetëgjatësia:

nga 12 në 20 vjet

Këlyshët Chihuahua

Ka shumë Chihuahua në sportet konkurruese, shfaqje dhe filma, duke treguar se ato absolutisht mund të trajnohen në nivele të avancuara. Por nga ana tjetër, ka edhe shumë pronarë dhe trajnerë që luftojnë me problemet themelore të sjelljes me qentë e tyre. Pavarësisht se janë shumë të vegjël, Chihuahuas kanë një reputacion të të qenit të guximshëm, të zhurmshëm dhe të vështirë për t'u stërvitur. Këta qen mund të ndryshojnë shumë midis racave. Fatmirësisht, Chihuahuas duan të kënaqin dhe inkurajimi bën mrekulli gjatë stërvitjes. Mbani gjithmonë disa ëmbëlsira në dispozicion - ëmbëlsirat Husse Bravo mund të ndahen lehtësisht në copa më të vogla, të përshtatshme për nofullat e vogla të Chihuahuas. Për të promovuar zhvillimin e duhur të ushqimit të qenve tuaj Chihuahua, një dietë e bërë posaçërisht për racat e vogla të qenve - Husse Valp Mini është një ushqim i thatë për qentë i krijuar posaçërisht për racat më të vogla.

Ushqimi i Chihuahuas

Duke qenë një nga më të vegjlit në mesin e racave të qenve, Chihuahuas kërkon një dietë të bërë posaçërisht për një qen me madhësinë e tyre. Meqenëse kjo racë është disi e prirur ndaj obezitetit, monitorimi i peshës dhe marrjes së kalorive të qenit tuaj është i nevojshëm. Madhësia e nofullës Chihuahuas bën që dhëmbët të jenë më të dobët, kështu që ushqimi i thatë me peleta më të vogla është zgjidhja më e mirë për qenin tuaj. Optimal Mini nga Gama Husse është një dietë e ekuilibruar mirë e bazuar në përbërës natyralë dhe të zgjedhur me kujdes. Përveç ushqimit të thatë të qenve, furnizimi i qenit tuaj me përtypje dentare mund të ndihmojë në higjienën e dhëmbëve, të parandalojë dhe kontrollojë akumulimin e pllakave dhe gurëve për të shmangur pasojat e sëmundjes së rëndë periodontale. Snacks Dentare nga gamë Husse janë pa kokrra dhe vijnë në një madhësi më të vogël, më të përshtatshme për nofullat e Chihuahuas.


Rekomandohet për të rriturit Chihuahua:

Përshkrimi i detajuar i Chihuahua

Chihuahua është një nga racat më të vogla të qenve, me të rriturit që arrijnë një lartësi maksimale 25 cm dhe peshojnë më pak se 3 kg. Gëzofët e tyre vijnë në shumë ngjyra dhe modele dhe mund të jenë të gjata ose të shkurtra.

Zanafilla

Imazhet që ngjajnë me Chihuahuas janë gjetur në artefaktet e shumë qytetërimeve të humbura në mbarë botën. Megjithëse origjina e saktë e racës mbetet sekreti i parahistorisë, si dëshmitë arkeologjike ashtu edhe folklori tregojnë se kjo racë e veçantë e kishte origjinën në Meksikë. Besohet se Chihuahua moderne erdhi nga Techichi - një qen shoqërues i qytetërimit Toltec në Meksikë, që ishte më i madh dhe më i rëndë se Chihuahua që njohim sot. Shumë historianë besojnë se pasi Aztekët pushtuan Toltekët në shekullin e 12-të, ata e rafinuan qenin Techichi në një qen shumë më të vogël dhe më të lehtë. Pas rënies së kulturës Aztec në vitet 1500, Techichi u supozua i humbur pasi ishte një pjesë integrale e kulturës së Aztecs. Por në mesin e viteve 1800 shumë ekzemplarë janë gjetur në shtetin e Chihuahua, pas së cilës raca mori emrin e saj. 

Pamja

Si raca më e vogël e qenve e njohur nga klubet e lukunive, Chihuahua-t e rritur nuk rriten kurrë më shumë se 25 cm. Chihuahuas përshkruhen të kenë një konformacion kafkë "kokë molle" ose "kupolë molle". Këta qen kanë sy të mëdhenj, të rrumbullakët dhe veshë të mëdhenj dhe të ngritur. Në këtë racë, pjesa ku fytyra takohet me kafkën formon pothuajse një kënd të përsosur 90 gradë. Për shkak të madhësisë së tyre të vogël, Chihuahuas mund të duken delikate apo edhe të brishta. Chihuahuas mund të gjenden në pothuajse çdo kombinim ngjyrash. Meqenëse çdo larmi ngjyrash dhe modeli mund të ndodhë tek qentë e kësaj race, ka një shkallë të madhe ndryshimi kur bëhet fjalë për pamjen e Chihuahuas.

Sjellja

Për shkak të madhësisë së tyre të vogël, Chihuahuas mund të tremben lehtësisht, gjë që mund t'i provokojë ata të sulmojnë. Kjo racë nuk është zgjidhja më e mirë për familjet me fëmijë të vegjël dhe çdo kafshë më të madhe, pasi ato janë shumë të ndjeshme ndaj çdo dëmtimi. Chihuahuas janë të njohur për lidhjen e fortë me një person të caktuar në një familje. Sjellja e Chihuahuas varet kryesisht nga temperamenti gjenetik i prindërve dhe gjyshërve të qenit, prandaj sigurohuni që të pyesni personin që e ka mbajtur qenin më parë se si janë sjellë ata më parë, për të marrë idenë e përgjithshme se çfarë mund të prisni nga kafshët tuaja shtëpiake Chihuahua. Ashtu si me çdo racë qensh, Chihuahuas mund të përfitojnë shumë nga trajnimi dhe socializimi i duhur dhe ata priren t'i përgjigjen më së miri trajnimit inkurajues..

Kërkesat

Me nofullat e tyre të vogla, Chihuahuas në përgjithësi kanë dhëmbë më të dobët dhe kërkojnë kujdes më të gjerë dentar. Dietat dentare dhe përtypjet dentare mund të ndihmojnë në parandalimin e akumulimit të pllakave dhe gurëzave. Një molerë mund të shfaqet në Chihuahuas në kokë dhe dihet se është e pranishme në pothuajse të gjithë këlyshët Chihuahua. Pika e butë në kokën e Chihuahua-s zakonisht mbushet gjatë gjashtë muajve të parë, por në atë kohë këshillohet të jeni jashtëzakonisht të kujdesshëm për të parandaluar ndonjë dëmtim. Chihuahuas kanë sy të mëdhenj dhe të dalë që i bëjnë ata të prirur ndaj infeksioneve të syve dhe një sërë lëndimesh. Chihuahuas mund të ftohet lehtësisht, kështu që sigurimi i qenit tuaj me veshje ose pulovra për muajt më të ftohtë do t'ju ndihmojë t'i mbani ngrohtë dhe të rehatë.

Kujdesi ditor

Chihuahuas me flokë të shkurtër konsiderohen të lehtë për tu mirëmbajtur. Ata kanë nevojë për një larje javore dhe një banjë çdo 3 deri në 4 javë. Meqenëse qentë e kësaj race ftohen lehtësisht, është e rëndësishme të mbështillni qenin tuaj me një peshqir pas larjes për pak ngrohtësi. Chihuahuas mund të përjetojnë lot të tepërt, kështu që pastrimi i rregullt i zonës së syve mund të parandalojë shfaqjen e njollave të lotëve. Dhëmbët Chihuahuas kërkojnë një vëmendje shtesë - është më mirë të lani dhëmbët e qenit tuaj çdo ditë ose të jepni disa përtypës dentarë për të kryer pastrimin mekanik të dhëmbëve.

Produkte perfekte për Chihuahua:

Optimal Mini, 2 kg | Ushqim i thatë për qentë trupvogël, pa gluten, i krijuar për të plotësuar nevojat e larta për energji

Përmban nivele optimale të proteinave dhe yndyrave për të ndihmuar në ruajtjen e masës së tendosur të muskujve

2 700,00 Lekë

5 300,00 Lekë

Valp Mini, 2 kg | Ushqim i thatë që mbështet nevojat e zhvillimit të këlyshëve të racës së vogël

Përmbajtja e lartë e proteinave dhe yndyrave për një rritje optimale & intensive

2 800,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.