Cavalier King Charles Spaniel

Qen aspak agresiv, shumë i dashur

Cavalier King Charles Spaniel është një racë e spanielëve të vegjël që shpesh klasifikohen si miniaturë. Është një qen shoqërues i mrekullueshëm - ata janë plot energji dhe plotësisht të lirë nga çdo shenjë agresioni.

icon

Vendi i origjinës:

Britania e Madhe
icon

Klasifikimi FCI:

Grupi IX, seksioni 7, Spaniel miniaturë angleze
icon

Temperamenti:

I shoqërueshëm, i dashur, i guximshëm, i durueshëm, i gjallë,
icon

Ngjyra:

E zezë dhe bezhë, trengjyrësh, blenheim
icon

Pesha:

Meshkuj: 5,9 - 8,2 kg, Femra: 5,9 - 8,2 kg
icon

Lartësia:

Mashkull: 30 - 33 cm, Femër: 30 - 33 cm
icon

Jetëgjatësia:

nga 9 deri në 14 vjet

Këlyshët Cavalier King Charles Spaniel

Këlyshët Cavalier King Charles Spaniel mësojnë shpejt, për sa kohë që trajnimi i tyre është argëtues dhe mësuesi i tyre është i butë dhe i durueshëm. Gjatë mësimit të komandave bazë kini durim dhe mos prisni rezultate të menjëhershme. Një klikues mund të jetë një ndihmë e shkëlqyeshme në stërvitjen me këlyshët e mbretit të kalorësisë Charles spaniel. Ju mund të përdorni tingullin e klikuesit për t'i dhënë qenit tuaj një sinjal të qartë se ai bëri diçka të mirë. Pasi tingulli i klikuesit i jep gjithmonë qenit tuaj një shpërblim, mundësisht një trajtim të shijshëm. Këlyshët e Cavalier King Charles spaniel kanë një oreks të madh, kështu që ëmbëlsirat e shijshme mund t'i motivojnë ata të punojnë edhe më shumë. Mos jini shumë të butë me qenushin tuaj - duhet të jeni të rreptë, por të butë. Sa më shumë qeni juaj të shijojë seancat stërvitore, aq më shpejt mund të prisni të shihni rezultate. Cavalier King Charles Spaniel është një racë e vogël qensh, kështu që ju duhet të zgjidhni një dietë të përshtatshme për këlyshët e racave të vogla të qenve - Valp Mini do të jetë thjesht perfekt për qenin tuaj.

Ushqimi i Cavalier King Charles Spaniel

Kavalierët nuk janë shumë pickues kur bëhet fjalë për ushqimin, madje disa do të thoshin se kanë një oreks të madh. Qentë e kësaj race mund të përshtaten lehtësisht me kushtet e reja të jetesës, kështu që ndryshimi i dietës nuk duhet të jetë një problem i madh. Ushqimi i lagësht dhe i thatë mund të funksionojë mirë për një qen të kësaj race. Mos harroni gjithmonë të zgjidhni formulën e duhur për moshën dhe madhësinë e qenit tuaj. Cavalier King Charles Spaniel klasifikohet si një racë e vogël qensh - Optimal Mini është një dietë e plotë për qentë e vegjël që do t'i sigurojë mikut tuaj të qenit të gjithë lëndët ushqyese të nevojshme dhe çdo vitaminë dhe minerale që mund të kërkojë qeni juaj.

Rekomandohet për të rriturit e Cavalier King Charles Spaniel:

Optimal Mini | Ushqim i plotë për qentë e rritur aktivë të racave të vogla

Optimal Mini është i përshtatshëm për racat e vogla me kërkesa më të larta energjie. Madhësia e kroketave është përshtatur për nofullat e racave të vogla dhe shumë të vogla për të mbështetur pastrimin mekanik të dhëmbëve.
energy_plus
Energji +
immune_system
Sistemi imunitar
Madhësia e racës: Rracë e vogël
Proteina: 29.0% (80% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 18.0%
Kontrolloje

Përshkrimi

Cavalier King Charles Spaniel është një qen shumë i shoqërueshëm që nuk shfaq sjellje agresive. Stërvitur në fillimet e tyre si qen gjuetarë,më vonë, u bënë shoqërues i preferuar i familjeve mbretërore në të gjithë globin. 

Origjina

Edhe pse aktualisht, Cavalier King Charles Spaniels janë të famshëm për të qenë shoqërues mahnitës, historia e origjinës së tyre ishte paksa e ndryshme. Cavalier King Charles Spaniels fillimisht është edukuar si qen gjuetie i familjes mbretërore angleze. Një spaniel i kuq dhe i bardhë nga Italia ose Malta besohet të jetë një paraardhës i racës. Ky qen i veçantë është kryqëzuar me racat e qenve lindorë, gjë që rezultoi në një qen që i ngjan shumë pamjes aktuale të mbretit Cavalier Charles Spaniel. Në shekullin e 16-të, qentë e kësaj race janë bërë një shoqërues tipik për shumë gra fisnike - gjatë udhëtimeve, ata jo vetëm që i argëtonin zonjat, por edhe i ndihmonin të ngrohnin prehrin dhe duart e tyre. Imazhet që i ngjajnë mbretit të kalorësisë Charles Spaniel mund të gjenden në pikturën e Rubens, Rembrandt ose van Dycke.

Pamja

Cavalier King Charles Spaniel është një qen i vogël nga grupi i spanielëve në miniaturë. Këta qen kanë një shtresë të lëmuar të mëndafshtë. Kafka e tyre është pothuajse e sheshtë, fytyra është mjaft e shkurtër dhe ata kanë sy të dalë. Veshët e Kavalierit janë të gjatë, të vendosur lart në kokë dhe të mbuluar me qime të gjata. Kavalierët kanë trup të shkurtër dhe mjaft kompakt dhe të pasme të drejta. Këmbët e shkurtra duken po aq të forta, veshët e tyre janë të mbuluar me qime të gjata. Në bisht, Cavalier King Charles Spaniels kanë qime të trasha dhe vetë bishti nuk ulet kurrë mbi vijën e krijuar nga shpina e tyre e drejtë.

Sjellja

Cavalier King Charles Spaniel është një racë qensh shumë miqësorë dhe të shoqërueshëm. Ata janë një qen i mrekullueshëm i familjes, pasi priren të shkojnë mirë si me njerëzit ashtu edhe me kafshët e tjera. Asnjë shenjë agresioni nuk është raportuar ndonjëherë në qentë e kësaj race të veçantë. Ata janë mjaft energjikë, gjithmonë të gatshëm për të luajtur. Kavalierët janë qen mjaft të ndjeshëm që krijojnë lidhje të ngushta dhe të forta me pronarët e tyre. Atyre nuk u pëlqen të lihen vetëm për periudha të gjata kohore. Nëse jeni duke kaluar shumë kohë larg shtëpisë, ofroni qenit tuaj një shoqëri. Kavalierët shkojnë mirë me qentë e tjerë, macet dhe madje edhe lepujt. Qentë e kësaj race mund të përshtaten shpejt me vende ose situata të reja - nëse udhëtoni shumë, Cavalier mund të bëhet një shok i shkëlqyer udhëtimi. 

Kërkesat

Gryka e shkurtër e Kavalierit i bën qentë e kësaj race të prirur ndaj mbinxehjes. Gjatë verës përpiquni të shmangni shëtitjet e gjata kur dielli është në maksimum. Riprogramoni aktivitetin tuaj tipik dhe kohën e lojës për mbrëmjen, kur është pak më ftohtë. Qentë me sy të mëdhenj të dalë janë shumë më të prirur ndaj çdo dëmtimi të syrit, kështu që gjithmonë kushtojini vëmendje qenit tuaj kur luan me kafshë të tjera.

Kujdesi ditor

Edhe pse kujdesi i përditshëm i Kavalierit nuk do të shkaktojë ndonjë problem, edhe për pronarët e qenve fillestarë, ju duhet të jeni të qëndrueshëm. Gëzofi i Kavalierit duhet të duket i natyrshëm, kështu që zakonisht nuk është i shkurtuar apo i prerë. Kavalierët nuk humbasin shumë gëzof, kështu që duhet të jeni mirë me larje një herë në javë. Veshja më e gjatë në veshë dhe putra mund të ngatërrohet, kështu që kushtojini vëmendje shtesë kur lani qenin tuaj.

Produkte perfekte për Cavalier King Charles Spaniel:

Optimal Mini, 2 kg | Ushqim i thatë për qentë trupvogël, pa gluten, i krijuar për të plotësuar nevojat e larta për energji

Përmban nivele optimale të proteinave dhe yndyrave për të ndihmuar në ruajtjen e masës së tendosur të muskujve

2 700,00 Lekë

5 300,00 Lekë

Valp Mini, 2 kg | Ushqim i thatë që mbështet nevojat e zhvillimit të këlyshëve të racës së vogël

Përmbajtja e lartë e proteinave dhe yndyrave për një rritje optimale & intensive

2 800,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.