Border Collie

Qen shumë inteligjent me një kërkesë të lartë për ushtrime fizike

Border Collies janë qen me përmasa mesatare të racave posaçërisht për qëllime të ruajtjes së bagëtive. Kjo racë qensh është shumë inteligjente, jashtëzakonisht energjike, atletike dhe shumë e dhënë pas punës.

iconVendi i origjinës: Britania e Madhe
iconKlasifikimi FCI: Grupi 1, Seksioni 1, Qentë Sheep
iconTemperamenti: Këmbëngulës, inteligjent, energjik, i mprehtë, i përgjegjshëm, vigjilent
iconNgjyrat: E zezë, e bardhë, blu , brindle, jargavan, E kuqe Merle, çokollatë, ari, e kuqe
iconPesha: Meshkuj: 14–20 kg, Femra: 12–19 kg
iconLartësia: Mashkull: 48–56 cm, Femër: 46–53 cm
iconJetëgjatësia: nga 10 në 17 vjet

Këlyshët Border Collie

Meqë Border Collies u edukuan posaçërisht për inteligjencën dhe bindjen e tyre, ata shkëlqejnë në stërvitje. Të konsideruar si raca më inteligjente e qenve, Border Collies kanë nevojë për stimulimin e tyre mendor që në ditët e tyre të hershme. Trajnimi është një mënyrë e shkëlqyer për ta bërë këtë. Që nga këlyshët e tyre, Collies Kufitare duhet t'i nënshtrohen socializimit si me njerëzit ashtu edhe me kafshët e tjera. Fatmirësisht Border Collies janë nxënës të shpejtë dhe nëse i nënshtrohen trajnimit të nevojshëm në moshë të re, do të mbajnë mend gjithçka që ju i keni mësuar për pjesën tjetër të jetës së tyre. Ndërsa Border Collies shndërrohen në një qen aktiv, duhet që të ushqehet me një dietë që do të plotësojë të gjitha nevojat e tyre dietike, është jetike për zhvillimin e duhur. Valp Plus nga Husse do të funksionojë shkëlqyeshëm për këlyshët aktiv Border Collie me madhësi mesatare.

Ushqimi i Border Collie

Nevoja e Border Collie për ushtrime të përditshme fizike është dukshëm më e lartë se në shumicën e racave të qenve. Meqenëse ata do të djegin lehtësisht kalori dhe do të përdorin më shumë energji se disa qen të tjerë, ju duhet të ushqeni Border Collie-n tuaj me një dietë me nivele të përshtatshme të proteinave, yndyrave dhe karbohidrateve. Ushqimi i thatë Optimal nga linja Super Premium Husse do të jetë një ushqim i shkëlqyeshëm mirëmbajtjeje për Border Collie-n tuaj gjithmonë në lëvizje. Për një opsion pa kokrra, Opus Ocean ose Opus Farm mund të jenë zgjedhje të shkëlqyera për Border Collie-n tuaj. Mbani në mend se jo të gjithë qentë janë të njëjtë. Kur zgjidhni një dietë, merrni parasysh nivelin e aktivitetit të qenit tuaj, biologjinë individuale dhe peshën aktuale të qenit tuaj. Monitoroni peshën e qenit tuaj dhe bëni ndryshime nëse është e nevojshme. Mos harroni t'i jepni qenit tuaj një periudhë tranzicioni sa herë që ndryshoni ushqimin që i jepni për të parandaluar ndonjë problem me sistemin tretës.

Rekomandohet për të rriturit Border Collie:

Optimal | Ushqim i plotë dhe i ekuilibruar për qentë aktivë

Optimal është i përshtatshëm për racat mesatare me kërkesa normale ose më të larta për energji. Strukturë e optimizuar e kroketave për të mbështetur pastrimin mekanik të dhëmbëve.
energy_plus
Energji +
immune_system
Sistemi imunitar
Madhësia e racës: Rracë mesatare
Proteina: 26.0% (71% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 16.0%
Kontrolloje

Sensitive Optimal | Ushqim i plotë për qentë aktivë me tretje të ndjeshme

Sensitive Optimal është një produkt pa gluten i përshtatshëm për qentë që vuajnë nga sistemet e ndjeshme të tretjes. Një recetë me përmbajtje më të lartë energjie e përshtatshme për qentë me kërkesa normale ose më të larta energjie. Me kondroitinë dhe glukozaminë për të mbështetur shëndetin e kyçeve.
gluten_free
Pa gluten
energy_plus
Energji +
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 26.0% (82% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 16.0%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i Border Collie

Border Collie është një racë e mesme qensh me një sasi të moderuar të shtresës së gëzofit që në shumicën e rasteve është me ngjyrë bardh e zi. Border Collies janë të balancuar mirë në strukturë me një trup të fortë dhe muskuloz dhe një pamje të përgjithshme atletike.

Zanafilla

Gjatë lavdisë së Perandorisë Romake, perandorët bënë plane për të pushtuar Britaninë. Pushtimi romak ndikoi pothuajse në çdo aspekt të jetës britanike, duke përfshirë mbarështimin e qenve. Ndërsa legjionet e okupatorit sollën tufat e tyre me vete, me tufat erdhën qentë e tufave. Rënia e Perandorisë Romake i hapi tokat britanike një pushtuesi tjetër - vikingët. Ata sollën këlyshët e tyre më të vegjël, më të shpejtë, të tipit spitz. Vikingët filluan të kryqëzonin qentë e tyre me qentë e vjetër romakë, gjë që përfundimisht çoi në krijimin e qenve kompakt dhe të shkathët të njohur sot si Border Collie. Pasi Border Collies mbizotëronte provat konkurruese të qenve në Ishujt Britanikë për më shumë se njëqind vjet, raca është njohur si qeni bari më i mirë në botë.

Pamja

Border Collies janë të përmasave mesatare dhe të mbuluara me një shtresë të dyfishtë që ndryshon nga e ashpër në të lëmuar, herë pas here të dredhur. Megjithëse ka disa kombinime ngjyrash më të njohura, kjo racë qensh mund të vijë në pothuajse çdo ngjyrë dhe model që gjendet tek qentë. Disa nga më të zakonshmet që shihen përfshijnë të zezën dhe të bardhën, të zezën me të bardhë dhe ngjyrë të nxirë, mëlçinë dhe të bardhën dhe të kuqen me ngjyrë kafe dhe të bardhë. Disa Border Collies mund të kenë edhe një gëzof me një ngjyrë të vetme. Këta qen kanë sy në formë bajame me një shprehje veçanërisht inteligjente. Nuk ka asnjë ngjyrë specifike të syve për "Border Collies" - ato mund të variojnë nga kafe në blu apo edhe sy që ndryshojnë në ngjyrë. Edhe veshët e Border Collies mund të ndryshojnë në formë - disa qen i kanë plotësisht të ngritur, disa të rënë plotësisht, të tjerë kanë veshë gjysmë të ngritur.

Sjellja

Nuk ka aq shumë ndryshime në lidhje me temperamentin e Border Collie sa ka me ngjyrat dhe modelet e gëzofit të tyre. Qentë e kësaj race janë shumë inteligjentë dhe shumë aktivë. Si një racë energjike dhe lozonjare, Border Collie nuk do të qëndrojë ulur në një vend për një kohë të gjatë - ju mund të prisni gërvishtje, lehje, kafshim dhe shumë probleme të tjera të sjelljes nga një Border Collie i pa ushtruar. Kjo racë qensh konsiderohet të jetë hiperaktiv dhe gjithmonë ka nevojë të bëjë diçka. Border Collies kërkojnë aktivitet fizik dhe mendor, përndryshe mund të bëhen të frustruar dhe nervoz. Border Collies janë shumë të orientuar drejt rutinës dhe çdo ndryshim mund të çojë në sjellje të përgjithshme të keqe.

Kërkesat

Border Collies kanë një kërkesë të lartë për stimulim fizik dhe mendor. Duke qenë se kjo racë lulëzon kur ju jepet një punë për të bërë dhe hapësirë për të vrapuar, ju duhet t'i siguroni një Border Collie që nuk është aktiv stërvitje të fuqishme çdo ditë. Pavarësisht nga disa sëmundje gjenetike, duke përfshirë anomalinë e syve dhe epilepsinë që ndodhin në këtë racë, Border Collies janë një racë mjaft e shëndetshme dhe shumë e qëndrueshme. Vlen të theksohet se për shkak të prirjes së tyre për të grumbulluar kafshë dhe njerëz, ata bëjnë më së miri me fëmijët më të rritur dhe të sjellshëm.

Kujdesi ditor

Border Collies kanë dy lloje veshjesh. Ekziston një shtresë e përafërt, me gjatësi të mesme dhe me pupla dhe një shtresë e lëmuar, por më e shkurtër dhe më e trashë. Të dyja janë rezistente ndaj ujit dhe të dendura. Të dyja kërkojnë të njëjtin rregullim - një ose dy herë në javë për ta mbajtur gëzofin pa yndyrna, pa ngatërrim dhe për të hequr qafe çdo papastërti. Gjatë sezonit të rënjes së qimeve kërkohet larja e përditshme. Pritini thonjtë e qenit tuaj nëse është e nevojshme. Lani Border Collie-n tuaj mjaft rrallë, veçanërisht nëse qeni bëhet pis ose merr erë. Larja e shpeshtë mund të heqë vajrat natyralë nga gëzofi i Border Collie, gjë që do të rezultojë në humbjen e vetive të gëzofit kundër ujit.

Produkte perfekte për Border Collie:

Optimal, 12 kg | Ushqim i plotë dhe i ekuilibruar për qentë aktivë

Me vitamina, antioksidantë dhe acide yndyrore për të mbështetur sistemin imunitar

7 900,00 Lekë

Sensitive Optimal, 12.5 kg | Ushqim i thatë pa gluten, i krijuar për qentë me sistem të ndjeshëm tretës dhe me nevoja të larta për energji

Përmban nivele optimale të proteinave dhe yndyrave për të ndihmuar në ruajtjen e masës së muskujve

10 100,00 Lekë

Opus Ocean, 2 kg | Kroketa pa drithëra, me një burim të vetëm proteine ​​shtazore

I pasur me proteina dhe yndyra shtazore për të mbështetur stilin e jetës aktive të qenit tuaj

3 400,00 Lekë

0,39 Lekë

Këshillë

Sensitive Digest, 2 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

3 000,00 Lekë

Valp Plus, 2 kg | Ushqim i plotë, me psilium dhe fibra vegjetale për tretje të qetë

Me vitamina, minerale dhe antioksidantë jetikë për një sistem imunitar të shëndetshëm

2 700,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.