British Shorthair

Raca më e madhe e maceve me flokë të shkurtër

British shorthair janë macja më e madhe e tipit me flokë të shkurtër. Pas Luftës së Dytë Botërore, raca filloi të shuhej. Kryqëzimi me macet persiane jo vetëm që forcoi popullsinë e këtyre maceve, por gjithashtu ndikoi në pamjen e maceve moderne britanike me flokë të shkurtër.

iconVendi i origjinës: Britania e Madhe
iconKarakteri: Inteligjent, i shoqërueshëm, i qetë, i afrueshëm
iconGëzof: Flokë të shkurtër
iconNgjyrat: Blu, jargavan, krem, e kuqe, çokollatë, e zezë, e bardhë
iconKarakteristikat: Lesh i trashë, pellush, kokë dhe sy të rrumbullakët
iconJetëgjatësia: nga 14 në 20 vjet

Kotele British shorthair

British shorthair ose macja me qime të shkurtra konsiderohen si një rracë pa probleme - ato mësohen shpejt me situata të reja, shkojnë mirë në me fëmijët dhe gjithashtu janë miqësor me kafshët e tjera. Ato janë gjithashtu mace mjaft inteligjente, mund të zotërojnë një mori trukesh. Kotelet priren t'i përgjigjen më së miri trajnimit përforcues pozitiv, kështu që është më mirë të keni një rezervë ushqimesh të dobishme për të motivuar dhe shpërblyer kotelen tuaj. Recetat Tuna dhe Kycklingfile mund të jenë një shpërblim i mirë për truket e kryera siç duhet ose sjelljen e mirë nëpër shtëpi. Mos harroni se një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar është një faktor kyç në rritjen dhe zhvillimin e shëndetshëm të koteles suaj. Para se kotelja juaj të mbushë 1 vjeç, ushqejeni atë me një formulë të veçantë për kotele, të pasur me të gjithë lëndët ushqyese të nevojshme.

Ushqimi i British shorthair

Ashtu si me çdo racë tjetër të madhe të maceve të zbutura, British shorthair arrijnë pjekurinë e tyre të plotë rreth moshës 3 vjeç. Procesi më i gjatë i maturimit nuk do të thotë që ata duhet të ushqehen me dietë kotelje për një periudhë të gjatë kohore. Sa herë që një mace britanike me flokë të shkurtër mbush 1 vjeç, duhet ta kaloni dietën në atë të ushqimit për macet e rritura. Ta ushqeni macen me një formule të zhvilluar posaçërisht për moshën e saj, është një faktor i rëndësishëm për ta mbajtur macen tuaj në formën më të mirë fizike të mundshme. Macet e kësaj race mund të përjetojnë disa probleme të kyçeve/nyjeve dhe janë disi të predispozuara ndaj obezitetit. Një dietë e pasur me glukozaminë do të mbështesë gjendjen e kyçeve/nyjeve të maces tuaj dhe shtimi i l-carnitine mund të parandalojë që macja juaj të bëhet mbipeshë.

Rekomandohet për British shorthair:

Opus Lynx | Ushqim i plotë, pa drithëra dhe pa gluten për macet e rritura

Opus Lynx është një recetë pa drithëra dhe pa gluten e frymëzuar nga dieta e rrëqebullit të egër, e pasur me proteina dhe yndyra, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
gluten_free
Pa gluten
Proteina: 40.0% (90% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Exclusive Kattunge | Ushqim i thatë i ekuilibruar për kotele dhe mace nënë

Ekskluzive Kattunge rekomandohet për kotele nga gjiri deri në 12 muaj me përmbajtje të lartë të proteinave shtazore dhe yndyrnave, për të mbështetur rritjen e shëndetshme. Gjithashtu i përshtatshëm për macet shtatzëna dhe me gji.
growth_plus
Rritje +
energy_plus
Energji +
Proteina: 34%
Përmbajtja e yndyrës: 21%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i British Shorthair

British shorthair janë një nga racat më të mëdha të maceve të zbutura. Është një mace me pamje të rëndë me gëzof që i ngjan pelushit ose kadife.

Origjina

Besohet se paraardhësit e maceve moderne britanike me flokë të shkurtër erdhën në Britaninë e Madhe me legjione romake. Në fillim ato mbaheshin kryesisht si mace pune për vrasjen e brejtësve. Raca fitoi famë gjatë një shfaqjeje në Pallatin Kristal në vitin 1871. Fituesi i shfaqjes, British shorthair me flokë të argjendtë që i përket gjykatësit Harrison Weir është shpallur macja kombëtare e Britanisë së Madhe. Në atë kohë, pamja e maceve britanike ishte e ndryshme nga standardi i sotëm i racës - macet ishin të mëdha e me kokë të madhe, sy të rrumbullakët dhe gëzof të butë e joshës. Me fillimin e shekullit të 20-të, British shorthair u bënë trend dhe popullsia britanike e British shorthair filloi të zvogëlohej. Për të shpëtuar racën nga zhdukja, British shorthair janë kryqëzuar me macet persiane.

Pamja

Pamja e sotme e British shorthair është paksa e ndryshme nga paraardhësit e racës. British shorthair janë më masive dhe më të mëdha. Koka më e madhe, faqet më të gjera dhe forma e hundës së maceve të kësaj race, janë falë maceve persiane me të cilat u kryqëzuan pas Luftës së Dytë Botërore. Macet britanike me flokë të shkurtër kanë sy të rrumbullakët dhe të mëdhenj, zakonisht me ngjyrë portokalli të errët, bakri, blu ose jeshile. British shorthair zakonisht shihen me secilin sy në një ngjyrë të ndryshme. Kanë trupa të fortë, këmbë të shkurtra por të mëdha, bishta të trasha dhe jo shumë të gjata me majë, të rrumbullakosura dukshëm dhe veshë të vegjël të vendosur gjerësisht në kokën e tyre të rrumbullakët. Gëzofi i tyre i famshëm blu u mor nga macet Chartreux.

Sjellja

Macet britanike me flokë të shkurtër janë të shoqërueshme, miqësore dhe mund të lidhen me njerëzit e tyre në një kohë të shkurtër. Macet e kësaj race janë mace shumë inteligjente dhe të qeta që pëlqejnë kohën e tyre të lojës në moderim. Megjithë natyrën e tyre të qetë dhe reagimin e shkëlqyeshëm ndaj pothuajse çdo prekjeje (që i bën ata shoqërues të shkëlqyeshëm për fëmijët), maceve britanike me flokë të shkurtër nuk u pëlqen të mbahen me vete. British shorthair nuk e preferojn shumë ngjitjen, ato do të jenë më se të lumtura të rrinë në dysheme ose në shtrat.

Kërkesat

British shorthair nuk janë adhuruesit më të mëdhenj të ngjitjes, kështu që nuk kanë nevojë për pemë të gjata macesh. Ato kanë nevojë për aktivitet fizik të moderuar gjatë gjithë ditës. British shorthair janë mjaft të mëdha në përmasa, kështu që ato kanë nevojë që kutia e tyre, shtrati i maces ose shtyllat gërvishtëse, të jenë pak më të mëdha dhe më të forta.

Kujdesi

British shorthair kërkojnë larje të përditshme për të ndihmuar në heqjen e qimeve të vdekura. Përveç larjes së rregullt, ata kanë nevojë vetëm për trajtime standarde të kujdesit, si prerja e thonjve dhe pastrimi i veshëve.

Produkte perfekte për flokë të shkurtër britanikë

Opus Lynx, 2 kg | Ushqim krokant pa drithëra dhe pa gluten, për macet me lëkurë dhe stomak të ndjeshëm

I pasur me proteina dhe yndyra shtazore për të ushqyer stilin e jetës aktive të maces suaj

3 000,00 Lekë

Lynx Senior, 7 kg | Ushqim krokant pa drithëra, për macet e moshuara me lëkurë dhe stomak të ndjeshëm

Me glukozaminë për të mbështetur shëndetin dhe lëvizshmërinë optimale të kyçeve

6 700,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.