Bengal Cat

Aktiv dhe energjik, i dhënë pas lartësive dhe ujit

Macja e Bengalit është një racë maceje e zbutur, me pamjen e një maceje të egër. Me njolla dhe rozeta në gëzofin e tyre, macet e Bengalit ngjajnë me macet Leopard që jetojnë në natyrë.

iconVendi i origjinës: SHBA
iconPersonaliteti: Aktiv, i shkathët, i kujdesshëm, i përmbajtur
iconPallto: Flokë të shkurtër
iconNgjyrat: ngjyrë kafe me tabby, vulë vizon tabby, argjend i zi tabby, dhe argjend foke- rrëqebulli
iconKarakteristikat: Pallto me pika, ndërtim i dobët
iconJetëgjatësia: nga 12 në 16 vjet

Kotele mace bengale

Maceve të Bengalit mund t'u duhet më shumë kohë për t'u mësuar me një mjedis krejtësisht të ri. Jini të durueshëm me kotelen tuaj Bengal dhe jepini kohën e nevojshme për t'u ndjerë rehat në një mjedis të ri. Sapo kjo mace të rehatohet, ajo bëhey një kotele shumë energjike dhe e dashur për lojëra, me kërkesë të lartë për stimulim fizik dhe mendor. Macet e Bengalit janë mjaft inteligjente, kështu që trajnimi nuk duhet të jetë shumë sfidues. Lavdërimi dhe shpërblimi funksionojnë gjithmonë më mirë me kotelet, prandaj sigurohuni që t'i jepni dhurata sa herë që macja juaj bën diçka që duhet. Si Kyclkingfile ashtu edhe recetat Tuna nga Husse, janë shpërblime të mëdha për kotelen tuaj Bengal. Kotelet rriten me shpejtësi nga muaji i 2-të në të 6-të të jetës së tyre dhe kanë nevojë për një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar për të nxitur zhvillimin e duhur. Ushqeni kotelen tuaj Bengal me një dietë të krijuar posaçërisht për kotele, të tilla si Kattunge nga kategoria Husse. Pasi macja juaj të arrijë moshën një vjeç, kaloni në një dietë për të rritur, por gjithmonë mbani mend t'i jepni maces një periudhë tranzicioni në mënyrë që macja juaj të mësohet me një dietë të re.

Ushqimi i maces Bengal

Macet e Bengalit janë ndoshta një nga racat më aktive të maceve. Ato janë të gjalla dhe të shkathëta, prandaj kanë nevojë për një dietë të shkëlqyer për t'iu përshtatur të gjitha nevojave të tyre ushqyese. Sidoqoftë, vlen të përmendet se meqenëse paraardhësit e maceve të Bengalit ishin mësuar të hanin kryesisht mish, formulat që janë të pasura me gluten dhe drithëra mund të çojnë në probleme me tretjen. Një formulë pa drithëra dhe pa gluten për macen tuaj Bengal, por që është e pasur me proteina mund të jetë alternativa më e mirë në dispozicion. Opus Lynx nga kategoria Husse është krijuar me patate dhe pulë, është e pasur me yndyrë, proteina dhe me pak karbohidrate - një dietë që është frymëzuar nga ushqimi i Lynx.

Rekomandohet për të rriturit e maceve Bengal:

Opus Lynx | Ushqim i plotë, pa drithëra dhe pa gluten për macet e rritura

Opus Lynx është një recetë pa drithëra dhe pa gluten e frymëzuar nga dieta e rrëqebullit të egër, e pasur me proteina dhe yndyra, me pak karbohidrate.
grain_free
Pa fara
gluten_free
Pa gluten
Proteina: 40.0% (90% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 20.0%
Kontrolloje

Exclusive Kattunge | Ushqim i thatë i ekuilibruar për kotele dhe mace nënë

Ekskluzive Kattunge rekomandohet për kotele nga gjiri deri në 12 muaj me përmbajtje të lartë të proteinave shtazore dhe yndyrnave, për të mbështetur rritjen e shëndetshme. Gjithashtu i përshtatshëm për macet shtatzëna dhe me gji.
growth_plus
Rritje +
energy_plus
Energji +
Proteina: 34%
Përmbajtja e yndyrës: 21%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i maces Bengal

Macja e Bengalit është një racë mace mesatare deri në të madhe që ka ngjashmëri me kushërinjtë e saj të egër. Macet e Bengalit janë të dobëta, muskuloze dhe të forta në ndërtim dhe mund të dallohen lehtësisht nga gëzofi i tyre i mbuluar me rozeta ose njolla.

Zanafilla

Macet e Bengalit u emëruan sipas emrit shkencor të maces aziatike të leopardit, nga i cili u edukuan fillimisht. Përpjekjet e para për të kryqëzuar macet e egra të leopardit aziatik me një mace shtëpiake filluan në Belgjikë, por asgjë nuk u realizua, pasi mbarështuesit po ndalonin pas një ose dy brezash. Vite më vonë, Jean Mill, një mbarështues nga Arizona donte të arrinte një model tipik gëzofi për macet e egra të Bengalit në atë të një racë të zbutur. Pas shumë përpjekjesh, Mill më në fund arriti qëllimin e saj: një mace me gëzof me njolla, fytyrë me një shprehje të një mace të egër dhe karakter të butë.

Për t'u konsideruar si një mace shtëpiake e Bengalit nga regjistrat kryesorë të maceve, një bengal duhet të jetë së paku katër breza ose më shumë nga macja e leopardit aziatik.

Pamja

Kjo racë mace konsiderohet si një racë mace mesatare dhe e madhe me meshkuj të rritur që peshojnë deri në 8 kg. Macet e Bengalit duken muskuloze, por të dobëta, me këmbë të forta me gjatësi mesatare. Macja e Bengalit ka një kokë të gjerë , e cila është më e gjatë sesa e gjërë, me veshë mesatarë deri në të vegjël të vendosur në anët e kokës. Sytë janë të mëdhenj dhe pothuajse të rrumbullakët. Kjo racë është më e famshme për gëzofin e saj. Macet e Bengalit kanë një shtresë mesatare në gjatësi, delikate dhe të mëndafshtë. Në dritën e plotë të diellit, gëzofi i Bengalit mund të duket i shkëlqyeshëm, si i pluhurosur me shkëlqim ari. Kjo racë mund të ketë një larmi të madhe formash duke krijuar pamjen e tyre tipike - pika, njolla, rozeta, gjysmë-hëna ose gjurmë putrash.

Sjellja

Me prejardhjen e tyre nga macet e egra, Bengalët krijojnë një racë mace shumë aktive, të shkathët dhe energjike, e cila mund të jetë sfiduese. Ata kanë nevojë për shumë aktivitet fizik, i cili mund të përfshijë lojën, ngjitjen në çdo lartësi të arritshme apo edhe notin. Nën stërvitjen e maceve të Bengalit mund të zhvillojnë zakone të padëshiruara dhe madje edhe shkatërruese. Meqenëse këto mace kanë putra mjaft të shkathëta, ato mund të kthehen lehtësisht për të kapur sendet personale ose për të hequr gjërat nga tavolinat ose raftet përreth shtëpisë. Macet e Bengalit e duan vërtet ujin, prandaj sigurohuni që të mos lini asnjë akses në akuariume ose pellgje pasi macja juaj me kënaqësi do të përpiqet të peshkojë për çdo krijesë të gjallë. Ju madje mund të prisni që macja juaj e Bengalit t'ju bashkohet shpesh në banjë ose dush.

Kërkesat

Macet e Bengalit janë shumë aktive dhe inteligjente dhe do të kenë nevojë për shumë stimulim fizik dhe mendor për të mbajtur formën më të mirë të mundshme. Këto mace pëlqejnë të ngjiten, kështu që do t'ju duhet të merrni për macen tuaj të Bengalit të paktën një pemë maceje të gjatë. Macet e Bengalit do pëlqejnë çdo lodër enigmë që do t'i sfidojë ata të mendojnë dhe të ushtrojnë mendjen e tyre.

Kujdesi ditor

Me gëzofin e tyre të shkurtër dhe mesatar në gjatësi, macet e Bengalit nuk kërkojnë ndonjë kujdes të veçantë. Larja një herë në javë do të ndihmojë në heqjen e qimeve të vdekura dhe minimizimin e rrezikut të formimit të topave të flokëve në sistemin tretës të maces suaj. Gjatë sezonit të qethjes, kryesisht në pranverë dhe dimër, këshillohet të lani macen tuaj çdo ditë. Pritini kthetrat e maces tuaj kur ato zgjaten shumë dhe ju mund të shihni putrat e maces tuaj duke u kapur në mobilje ose veshje.

Produkte perfekte për mace Bengal

Exclusive Kattunge, 2 kg | Ushqim i plotë i krijuar posaçërisht për rritjen e koteleve

Përmbajtja e lartë e proteinave shtazore të shijshme dhe me cilësi të lartë për një rritje të shëndetshme

2 800,00 Lekë

Opus Lynx, 2 kg | Ushqim krokant pa drithëra dhe pa gluten, për macet me lëkurë dhe stomak të ndjeshëm

I pasur me proteina dhe yndyra shtazore për të ushqyer stilin e jetës aktive të maces suaj

3 000,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.