Labrador Retriever

Kurioz dhe i sjellshëm, me një oreks të madh

Labrador Retriever është një racë qensh mesatare dhe e madhe që konsiderohet të jetë një nga racat më të njohura ndërkombëtarisht. Në shumë vende, Labrador (i quajtur edhe Lab) është një racë e preferuar e qenve për asistencë në ndihmën e personave me aftësi të kufizuar.

iconVendi i origjinës: Mbretëria e Bashkuar dhe Kanadaja
iconKlasifikimi FCI: Grupi 8, Seksioni 1 Retrievers #122
iconTemperamenti: Inteligjent, i sjellshëm, i shkathët, madje i matur, i largët, i besueshëm, i butë
iconNgjyrat: E zezë, çokollatë, e verdhë
iconPesha: Meshkuj: 29–36 kg, Femra: 25–32 kg
iconLartësia: Mashkull: 57–62 cm, Femër: 55–60 cm
iconJetëgjatësia: nga 10 në 14 vjet

Këlyshët Labrador Retriever

Edhe pse një Labrador Retriever është i njohur për natyrën e tij të mirë, është e rëndësishme të socializohen siç duhet këlyshët në mënyrë që ata të rriten miqësorë me njerëzit, si dhe me kafshët e tjera. Si racë, Labrador Retrievers janë kureshtarë dhe eksplorues. Ata pëlqejnë të ndjekin njerëz, kafshë ose aromat interesante. Ata mund të enden lehtësisht pa shoqërinë e pronarit, kështu që këshillohet që t'i mbani nën vëzhgim, veçanërisht kur këlyshët eksplorojnë rrethinën e tyre. Labradorët janë entuziastë dhe energjikë dhe për këtë arsye duhet të stërviten me zinxhir sa më shpejt që të jetë e mundur për të parandaluar tërheqjen kur të rriten. Ekziston një shans që qentë e rritur të vuajnë nga displazia e ijeve dhe bërrylit, megjithëse nuk është aq e zakonshme sa në racat e tjera. Labradorët janë gjithashtu të prirur të kenë probleme me gjunjët. Sigurimi i një diete të shëndetshme, mundësisht që përmban një ekuilibër të duhur të glukozaminës dhe kondroitinës mund të jetë e dobishme (Valp Maxi nga vargu Husse mund të jetë i shkëlqyeshëm për të ushqyer këlyshët Labrador Retriever). Meqenëse labradorëve u pëlqen të hanë, ata duhet të bëjnë shumë ushtrime për të parandaluar obezitetin.

Ushqimi i Labrador Retriever

Labrador Retrievers kanë një oreks të madh, duke i bërë ata racat më të mundshme të qenve që vuajnë nga obeziteti. Një sasi e duhur ushtrimesh e kombinuar me një dietë të ekuilibruar duhet të zvogëlojë ndjeshëm mundësinë që të shëndoshet. Labradorët, veçanërisht kur janë më të rritur, mund të bëhen paksa dembel, gjë që rezulton në mos ushtrim të mjaftueshëm. Këshillohet ta ushqeni me një dietë me energji të ulët (mundësisht nën 10% të yndyrës) që është e pasur me fibra. Labrador Retrievers të moshuar dhe mbipeshë zakonisht vuajnë nga osteoartriti. Optimal Light nga Husse është një zgjedhje perfekte në këtë rast. Shtimi i glukozaminës dhe kondroitinës në atë ushqim të thatë siguron gjendjen e duhur të kyçeve.

Rekomandohet për të rriturit e Labrador Retriever:

Optimal Light | Ushqimi i plotë për qentë që kanë nevojë për menaxhim të peshës

Optimal Light është një recetë me përmbajtje energjie të moderuar e përshtatshme për qentë më pak aktivë, qentë mbipeshë ose qentë që priren të shtojnë peshë shpejt.
l_carnitine
L=Carnite
mobility
Lëvizshmëri
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 21.0% (60% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 9.0%
Kontrolloje

Sensitive Light | Ushqim i plotë pa gluten, për qentë e ndjeshëm që kanë nevojë për menaxhim të peshës

Sensitive Light është një produkt pa gluten i përshtatshëm për qentë që vuajnë nga sistemi i ndjeshëm i tretjes. Një recetë me përmbajtje të moderuar të energjisë dhe i përshtatshëm për qentë më pak aktivë, qentë mbipeshë ose qentë që priren të shtojnë peshë shpejt.
gluten_free
Pa gluten
l_carnitine
L-Carnitine
Madhësia e racës: Të gjitha madhësitë e rracave
Proteina: 26.0% (80.4% proteina shtazore me përmbajtje totale të proteinave)
Përmbajtja e yndyrës: 9.5%
Kontrolloje

Përshkrimi i detajuar i Labrador Retriever

Labrador Retrievers konsiderohen si një racë qensh mesatare. Meqenëse labradorët janë raca më e mundshme e qenve për t'u bërë obezë, pesha tipike për meshkujt duhet të jetë rreth 29-36 kg dhe për femrat 25-32 kg. Këta qen kanë një sens të fortë nuhatjeje që i bën ata qen të shkëlqyeshëm zbulues për gjurmim.

Zanafilla

Shfaqja e parë e Labrador Retriever daton në vitet 1830 kur u soll në Britani me një anije tregtare nga Kanadaja. Në vitet e hershme, shumë e kanë ngatërruar Labradorin me Newfoundland, por në vitin 1870 emri Labrador Retriever u bë i njohur zakonisht në Angli. Rasti i parë i regjistruar i lindjes së Labradorit të verdhë daton në vitin 1899. Në vitin 1938, Labrador Retriever i zi u bë qeni i parë në histori që u shfaq në kopertinën e revistës Life.

Pamja

Edhe pse ka një larmi të madhe midis Labradorëve, raca ka disa karakteristika tipike. Labrador Retrievers janë ndërtuar në mënyrë proporcionale dhe duhet të jenë aq të gjatë nga shpina në bazën e bishtit sa janë nga toka në shpinë. Veshja e Labradorit është e dendur, e shkurtër dhe rezistente ndaj ujit, e cila e lejon të notojë edhe në ujëra të ftohtë. Ngjyrat e përhapura për këtë racë janë e verdha, çokollata dhe e zeza. Veshët duhet të varen afër kokës dhe vetullat duhet të jenë pak të theksuara. Trupi i një Labrador Retriever duhet të ketë një ndërtim muskulor.

Sjellja

Labrador Retrievers përshkruhen si të sjellshëm, miqësorë dhe të këndshëm. Meqenëse ato janë shumë të barabartë, kjo i bën një qen të shkëlqyeshëm shoqërues dhe familjar. Kjo racë sillet mirë si me fëmijët ashtu edhe me kafshët e tjera. Labradorët janë shumë entuziastë dhe plot energji. Si racë, ata janë shumë kureshtarë dhe të apasionuar pas eksplorimit, u pëlqen të ndjekin aromat, njerëzit ose kafshët dhe mund të ndahen lehtësisht nga pronarët e tyre ndërsa e bëjnë këtë. Labrador Retrievers konsiderohen si një nga qentë më të zgjuar - inteligjenca e tyre kërkon stimulimin e duhur, përndryshe, qentë mërziten. Kjo racë është një qen i shkëlqyeshëm pune në gjueti, punë terapie ose qen ndihmës.

Kërkesat

Labrador Retrievers e duan ushqimin dhe duhet të kenë një dietë të shëndetshme dhe një dozë të mirë ushtrimesh për të mbajtur peshën e duhur. Kjo racë është disi e prirur ndaj displazisë së bërrylit dhe ijeve, por jo aq shumë sa racat e tjera. Suplementet e kyçeve (Husse Artro Plus) ose ushqimet që përmbajnë kondroitinë dhe glukozaminë këshillohen për të ruajtur shëndetin e mirë.

Kujdesi ditor

Një dietë e shëndetshme, e ekuilibruar mirë dhe ushtrimet e duhura janë çelësi për këtë racë për të parandaluar obezitetin. Labrador Retrievers nuk kërkojnë larje të gjerë. Gjatë sezonit të rvnjes së qimeve këshillohet të hiqni qimet e vdekura nga gëzofi. Labradorët kanë një shtresë natyrale me vaj e cila i ndihmon ata të qëndrojnë të ngrohtë gjatë dimrit ose duke notuar në ujë të ftohtë. Kjo racë nuk duhet të lahet shumë shpesh - vetëm nëse është veçanërisht e ndotur ose mesatarisht jo më shumë se 3 deri në 4 herë në vit. Veshët e varur të Labradorit mund të mbajnë shumë lagështi, gjë që mund të çojë në infeksione. Këshillohen kontrolle të shpeshta të veshëve (veçanërisht pas seancave të notit).

Produkte perfekte për Labrador Retriever

Sensitive Light, 12.5 kg | Ushqim i thatë pa gluten që shërben për menaxhim optimal të peshës

Me L-carnitine e cila ndihmon metabolizmin për menaxhimin e yndyrnave

9 800,00 Lekë

5 300,00 Lekë

Valp Farm | Ushqim i thatë i plotë për këlyshët me ndjeshmëri dhe intolerancë tretëse

Me taurinë për të mbështetur zemrën e shëndetshme gjatë periudhës së rritjes

0,32 Lekë

Këshillë

Sensitive Digest, 2 kg | Recetë pa gluten me burime të kufizuara të proteinave shtazore

Me proteina dhe karbohidrate lehtësisht të tretshme për të nxitur tretje të qetë

3 000,00 Lekë

A kishte kafsha juaj ndonjë nevojë ose gjendje të veçantë jo tipike për racën?

Ju lutemi bëni kuizin tonë të shkurtër dhe zbuloni se çfarë ju sugjerojmë për kafshët tuaja shtëpiake.

Kafshë shtëpiake të lumtura Husse!

 

Gio

Gio është një qenush 1 vjec e 5 muajsh, duke qënë se le të themi është pak nazeli ushqyerja e tij ka qenë disi e vështirë. Para disa muajsh Gio provoi ushqimet Husse dhe që në momentet e para u vu re dëshira e tij e rritur për  të konsumuar vaktet në mënyrë të rregullt. Momentalisht Husse ofron ushqimin tone të preferuar dhe nuk kemi ndërmend ta ndërrojmë me asnjë ushqim tjetër.

Lola

Lola është 4 1/2 vjeç tani dhe ne jemi shumë të lumtur që kemi zbuluar Husse kur ajo ishte vetem një qenush i ri. Pasi provoi disa marka të tjera premium, ajo kishte vuajtur nga shqetësime në stomak, por sapo u zhvendos në Husse, të gjitha simptomat u zhdukën.

Ne jemi vlerësuar nga

Bashkohuni me ekipin tonë!

Punoni sa të doni, fitoni të ardhurat që dëshironi, veproni në zonën tuaj lokale.

Punoni me ne

Husse - ushqim suedez për qenushë dhe mace

Husse është një prodhues suedez i ushqimit për qen, mace dhe kuaj me mbi 30 vjet përvojë në treg. Qëllimi kryesor i Husse është të promovojë një mënyrë jetese të shëndetshme për qenushët dhe macet. Të gjitha ushqimet dhe suplementet Husse janë bërë vetëm nga përbërës të cilësisë më të lartë, të zgjedhur me kujdes. Të gjitha produktet prodhohen sipas recetave tradicionale skandinave, dhe linjat e prodhimit janë nën kontroll të vazhdueshëm veterinar. Përveç cilësisë së produkteve Husse, kjo nënkupton edhe cilësinë e shërbimit. Shpërndarësit Husse janë të trajnuar plotësisht në ushqimin apo llojet dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të zgjidhni dietën e duhur për qenin ose macen tuaj. Produktet Husse nuk janë të disponueshme në një rrjet tradicional shitjesh - ne i dorëzojmë ato direkt nga fabrika tek klienti, në mënyrë që të ofrojmë produkte të cilësisë më të lartë me çmime konkuruese. Ushqimi Husse mund të porositet gjithmonë me dërgesë deri në adresën tuaj.

Gjithçka që ju nevojitet për qenushin apo macen tuaj në një vend

Në ofertën e Husse do të gjeni gjithçka që mund t'i duhet qenushit apo maces tuaj. Ushqimi ynë i thatë për qentë dhe macet është një bazë e shkëlqyer e dietës së tyre - ushqimi i thatë është dietë e balancuar siç duhet, e përshtatur për nevojat e qenve dhe maceve të madhësive të ndryshme dhe në faza të ndryshme të jetës, p.sh. këlysh dhe kotele, qen dhe mace të rritur dhe të moshuar. Keni një qen apo mace me nevoja të veçanta ushqimore? Ne Kujdesemi për nevojat e veçanta si ; sistem tretës të ndjeshëm, alergji ushqimore, pas sterilizimit ose kastrimit, si dhe qenushë apo mace që kanë prirje për të shtuar në peshë. Po kërkoni lodra për qen dhe mace? Lodrat Husse janë bërë nga materiale cilësore, ato janë të qëndrueshme dhe do t'i ofrojnë katrputroshit tuaj orë të tëra argëtimi. Ju mund të diversifikoni dietën e shëndetshme dhe natyrale të qenit ose maces tuaj me ushqime të shijshme. Trajtimet për qentë dhe macet janë një shtesë e shijshme në dietën e tyre dhe një shpërblim i madh gjatë stërvitjes dhe pas stërvitjes. Keni nevojë për produkte kujdesi për katërputroshin tuaj? Merrni shampo, kozmetikë për kujdes, vajra dhe locione me të cilat do të kujdeseni për pamjen e bukur dhe të shëndetshme të qenit apo maces tuaj.